جمعه, 01 24th

آخرین بروز رسانی 06:22:58 AM

معرفي Qr code يا رمزينه پاسخ سريع سایت مهیمن

 

Qr code يا Quick Response به معناي رمزينه پاسخ‌گويي سريع، نوعي باركد با ساختار ماتريسي است كه به منظور رمزگشايي محتويات آن با سرعت زياد طراحي شده است ...                              

 

 اين نوع رمزينه يا باركد ابتدا در سال 1994 توسط يك شركت ژاپني توليد و اجرايي شد و امروزه با توجه به قابليت‌هاي كاربردي اين نوع باركد از جمله قابليت‌هاي آن، ذخيره‌سازي حجم زياد اطلاعات به طور گسترده مورد استفاده قرار گرفته است. در حقيقت يك QR Code مي‌تواند حدود 4296 كاراكتر را در خود ذخيره سازي كند كه اين قابليت مي‌تواند تمام اطلاعات مربوط به يك محصول را شامل شود يا يك نشاني يا شماره تلفن را در اختيار يك كاربر قرار دهد.

امروزه با توجه به پيشرفت چشمگير در صنعت تلفن‌هاي هوشمند، امكان اسكن و بازيابي اطلاعات اين نوع باركدها در تلفن‌هاي هوشمند براي كاربران فراهم شده و به راحتي با يك برنامه‌ي قابل نصب بر روي اكثر تلفن‌هاي هوشمند مي‌توان اطلاعات موجود در اين باركدها را استخراج كرد. ساده‌ترين راه استخراج اطلاعات اين نوع باركد هم استفاده در تلفن همراه است.
مي‌توان گفت كه گسترده‌ترين كاربرد رمزينه پاسخ سريع به ويژه براي عموم مردم، استفاده و بهره‌برداري از اطلاعات رمز شده در آن با استفاده از تلفن‌هاي همراه است. در واقع رمزينه پاسخ سريع (QR-code) باركدهايي ساده‌اند كه مي‌توانند عمليات زيادي در گوشي‌هاي موبايل انجام دهند. اين رمزينه‌ها مي‌توانند براي تغيير اطلاعات مخاطبان، اجراي يك لينك‌وب، باز كردن يك برنامه، يا حتي شماره‌ گرفتن مورد استفاده قرار گيرند.

 

كاربران تلفن‌هاي همراهي كه دستگاهشان مجهز به برنامه‌ي كدخوان است، مي‌توانند اين نوع باركد را در هر جايي كه باشد (روي كاغذ روزنامه، نمايشگر رايانه و يا روي بدنه‌ي اتوبوس!) اسكن كنند تا اطلاعات ذخيره شده در آن كه مي‌تواند شامل قيمت و اطلاعات مربوط به يك كالا، شماره تلفن، پيامك و يا هر متني است، مشاهده نمايند و يا يك صفحه‌ي وب را بدون نياز به تايپ آن، بر روي تلفن همراه باز كنند. به اين عمل اتصال از دنياي فيزيكي به دنياي ديجيتال، «هارد لينك» يا «مجازي كردن دنياي فيزيكي» گفته مي‌شود.

 

 براي خواندن (اسكن) اين كدها، گوشي يا تبلت شما مي‌بايست به موارد زير مجهز باشد:

دوربين، با قدرت تفكيك مناسب؛
برنامه‌ي باركدخوان.
در برخي از مدل‌هاي گوشي‌هاي تلفن همراه، نرم‌افزار رمزينه‌خوان (باركدخوان) به طور پيش‌فرض نصب شده وجود دارد. تلفن‌هاي هوشمند بلك‌بري و اندرويد، استفاده از كد QR را كه شامل اضافه كردن باركد‌خوان «زينگ» بر روي برخي از مدل‌ها مي‌باشد، پشتيباني مي‌نمايد. همچنين دارندگان آيفون و آي‌پد مي‌توانند از اپليكيشن‌هاي رايگاني كه ويژه‌ي اسكن اين كدها نوشته شده استفاده كنند.
سيستم عامل نوكيا موسوم به «سيمبين» نيز مجهز به يك باركدخوان است كه قادر به خواندن كدهاي QR مي‌باشد. فناوري NFC در گوشي‌هاي جديد نوكيا روش بي‌نظيري براي استفاده از يك ضربه‌ي كوچك براي اسكن باركدها مي‌باشد. همين‌طور «ام- باركد» نيز يك كدخوان QR براي سيستم عامل «مائيمو» است.
حتي دارندگان گوشي‌هايي با سيستم عامل جاوا نيز مي‌توانند از نرم‌افزار رايگان موجود مانند: KaywaReader استفاده كنند.

 

 

به وسيله‌ي برنامه‌ي i-nigma مي‌توانيد تلفن همراه اندرويدي خود را به يك باركدخوان كاربردي تبديل كنيد. اين برنامه به واسطه‌ي دوربين تلفن همراه شما با عكس‌برداري از باركدهاي QR اقدام به استخراج اطلاعات باركد مربوطه مي‌كند و اطلاعات محصول را در اختيار شما قرار مي‌دهد.

 

 هم‌اكنون مي‌توانيد اين برنامه‌ي اندرويدي را از پايگاه اينترنتي موسسه دارالقرآن الکریم شهر کمشچه دانلود كنيد.

 

 دانلود نرم افزار بارکدخوان

  

دیدگاه‌ها   

 
+26 #1 جعفری 1392-11-08 12:53
بسیار عالی بود - از زحمات شما عزیزان برای ارتقاء سطح فرهنگی قرآنی شهر کمشچه تشکر و قدردانی میکنم
نقل قول کردن
 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

شما اینجا هستید: خانه اخبار اخبار موسسه معرفي Qr code يا رمزينه پاسخ سريع سایت مهیمن