چهارشنبه, 11 13th

آخرین بروز رسانی 06:22:58 AM

گزارش بيانات رييس سازمان در اخبارقرآني شبكه قرآن

 

اگر بخواهيم حفظ قرآن در جامعه عموميت پيدا كند، قبل از برگزاری كلاس‌های حفظ بايد فرهنگ حفظ قرآن را در جامعه جاری كنيم.

به‌گزارش روابط عمومي سازمان دارالقرآن الكريم به نقل از ايكنا، مهدی قره‌شيخ‌لو در گفت‌وگوی جمعه اخبار قرآنی شبكه قرآن و معارف سيما با اشاره به برنامه‌های اين سازمان در ماه مبارك رمضان اظهار كرد: بخشی از برنامه‌های ما در ماه مبارك رمضان جنبه آموزشی داشته كه البته در طول سال نيز اجرا می‌شود.
وی با بيان اينكه هر ساله بيش از 25 هزار دوره آموزشی در كشور اجرا می‌كنيم، ادامه داد: بخش عمده‌ای از اين دوره‌های آموزشی در ماه مبارك رمضان از طريق دارالقرآ‌ن‌های سراسر كشور اجرا می‌شود كه دوره‌های آموزشی ماه رمضان امسال با نگاه برنامه‌های مفاهيمی و تفسيری است.
قره‌شيخ‌لو با اشاره به برگزاری جلسات جزء‌خوانی و ختم قرآن كريم در ماه مبارك رمضان، عنوان كرد: سال گذشته دو هزار و 200 مركز سازمان دارالقرآن در سراسر كشور به برگزاری جلسات جزء‌خوانی و ختم قرآن كريم اقدام كردند و كسانی كه می‌خواستند ختم قرآن داشته باشند، با حضور در دارالقرآن‌ها و موسسات قرآنی زير نظر سازمان دارالقرآن‌الكريم از اين جلسات استفاده می‌كردند كه اميدواريم امسال نسبت به سال‌های گذشته بتوانيم جلسات بيشتری را ساماندهی كنيم.
رئيس سازمان دارالقرآن‌الكريم از ديگر فعاليت‌های اين سازمان در ماه مبارك رمضان را برگزاری محافل و جشنواره‌های قرآنی دانست و گفت: اين محافل و جشنواره‌های قرآنی در طول سال استمرار داشته و برای تمامی گروه‌های سنی اجرا می‌شود، البته اجرای اين جشنواره‌ها در ماه مبارك رمضان نيز برای تمامی گروه‌های سنی پيش‌بينی شده و از سوی دارالقرآن‌ها و موسسات قرآنی دنبال می‌شود.
وی با يادآوری اينكه سال گذشته پنج هزار كرسی تلاوت در سراسر كشور برگزار شد، عنوان كرد: برگزاری كرسی‌های تلاوت در طول ماه مبارك رمضان نيز از طريق دارالقرآن‌ها و موسسات قرآنی سراسر كشور دنبال می‌شود.
قره‌شيخ‌لو با عنوان اين مطلب كه در طول سال نزديك به 50 عنوان برنامه مختلف داريم، ادامه داد: برنامه‌های ما در طول سال با محوريت آموزش روخوانی و روان‌خوانی قرآن، برنامه‌های پژوهشی، تبليغی، ترويجی، فضای مجازی و ... است كه در هر يك از اين حوزه‌ها برنامه‌های مختلفی پيش‌بينی شده و اجرا می‌شود.
وی در اين بخش از سخنان خود با اشاره به سه دهه سابقه سازمان دارالقرآن‌الكريم در حوزه آموزش، اظهار كرد: طی 30 سال گذشته بيش از 70 هزار معلم قرآن از سوی سازمان دارالقرآن‌الكريم تربيت شده كه اين معلمان در حال حاضر در دارالقرآن‌ها، مساجد و كلاس‌های آموزشی قرآن مورد استفاده قرار می‌گيرند.
رئيس سازمان دارالقرآن‌الكريم در بخش ديگری از سخنان خود با اشاره به اجرای طرح ملی حفظ قرآن كريم كه از دو سال پيش توسط سازمان‌ها و دستگاه‌های مختلف در حال اجرا است، گفت: سال گذشته به توجه به بودجه نيم‌ درصدی قرآن كه در اختيار داشتيم، پس از اعلام فراخوان تربيت حافظان قرآن، 200 هزار نفر را برای حفظ يك جزء قرآن جذب كرديم كه از اين تعداد 105 هزار نفر حافظ يك جزء قرآن شدند.
وی ادامه داد: به منظور گسترش فرهنگ حفظ قرآن در جامعه امسال چندين برنامه را پيش‌بينی كرده‌ايم كه برگزاری 50 جلسه آموزش حفظ قرآن با حضور اساتيد بين‌المللی حفظ از جمله اين برنامه‌ها است و تلاش داريم با برگزاری اين جلسات، نگاهی را ايجاد كنيم كه اساتيد ما در حفظ و قرائت جلسات قرآنی داشته و مورد حمايت سازمان دارالقرآن‌الكريم قرار گيرند.
قره‌شيخ‌لو با اشاره به برگزاری نخستين دوره مسابقات تلاوت در دو رشته حفظ و قرائت، عنوان كرد: مسابقات تلاوت دارای ويژگی‌های خاصی است كه مشابه آن تاكنون در كشور وجود نداشته است و يكی از ويژگی‌ها اين است كه قاريانی كه در اين مسابقات شركت می‌كنند، بايد حافظ قرآن بوده و تسلط بر مفاهيم قرآن نيز داشته باشند و قطعاتی كه برای آنان انتخاب می‌شود را از حفظ بخوانند.
وی در ادامه يادآور شد: در حوزه حفظ نخستين دوره مسابقات تلاوت نيز، حافظان قرآن بايد مفاهيم را مورد توجه قرار دهند به اين صورت كه ممكن است معنی يك آيه برای آنان قرائت شود و از آنان خواسته شود كه آيه مورد نظر را از حفظ تلاوت كنند.
رئيس سازمان دارالقرآن‌الكريم در ادامه عنوان كرد: مسابقات تلاوت كه فراخوان آن نيمه ماه مبارك رمضان اعلام خواهد شد، در دو رشته حفظ و قرائت و در دو مرحله استانی و كشوری برگزار می‌شود كه برگزاری رقابت‌های كشوری اين مسابقات زمستان 92 خواهد بود.
وی در ادامه با تأكيد بر اهميت فرهنگ‌سازی حفظ قرآن كريم در جامعه، عنوان كرد: اگر بخواهيم حفظ قرآن در جامعه عموميت پيدا كند، قبل از برگزاری كلاس‌های حفظ بايد فرهنگ حفظ قرآن را در جامعه جاری كنيم و البته نبايد انتظار داشته باشيم كه همه افراد جامعه حافظ كل قرآن باشند، زيرا ممكن است برخی از افراد از استعداد و توانايی كمتری برخوردار بوده و بتوانند حافظ نيم جزء يا يك جزء قرآن باشند.
قره‌شيخ‌لو در پايان سخنان خود عنوان كرد: آنچه در حوزه فعاليت‌های قرآنی از اهميت بالايی برخوردار بوده اين است كه مردم با قرآن مأنوس باشند كه البته برگزاری مسابقات قرآنی به ويژه مسابقات تلاوت كه بر حفظ و مفاهيم قرآن تأكيد دارد، كمك می‌كند تا اين اتفاق بيافتد.


منبع : وب سایت تلاوت

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

شما اینجا هستید: خانه اخبار اخبار قرآنی گزارش بيانات رييس سازمان در اخبارقرآني شبكه قرآن