یکشنبه, 07 12th

آخرین بروز رسانی 06:22:58 AM

ارزيابي رييس سازمان از دوره پرورش استعدادهاي درخشان قرآني

 

در جشنواره نغمه هاي آسماني حدود پنج هزار نفر از كل كشور شرکت کردند که 500 نفر از آن‌ها موفق به کسب حدنصاب نمره شدند


«مهدی قره‌شیخلو» رئیس سازمان داارلقرآن الکریم در گفت‌وگو با خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاري فارس، با اشاره به برگزاری موفق نخستین اردوی استعدادهای درخشان قرآنی گفت: سازمان دارالقرآن از سال 90 با برگزاری جشنواره «نغمه‌های آسمانی» به شناسایی نوجوانان با استعداد در زمینه قرائت قرآن پرداخت.


وی با بیان اینکه در این جشنواره از تمامی استان‌های کشور حدود پنج هزار نفر شرکت کردند که 500 نفر از آن‌ها موفق به کسب حدنصاب نمره شدند، اظهار داشت: در سال 91 برگزیدگان جشنواره «نغمه‌های آسمانی»در استان‌های خود فنون هنر تلاوت قرآن را آموزش دیدند که پس از آن تصمیم گرفتیم تعدادی از این افراد مستعد را به صورت کشوری و منسجم در اردویی چهار روزه مورد آموزش‌های تخصصی قرار دهیم.


در این اردو تربیت اخلاقی در کنار مسائل تخصصی قرآن مورد توجه قرار گرفت
قره‌شیخلو با اشاره به اینکه در این اردوی آموزشی و تفریحی از هر استان حداقل یک نفر و حداکثر هفت نفر حضور داشتند، افزود: با توجه به محدودیت‌های بودجه ما توانستیم 100 نفر از نوجوانان 12 تا 18 ساله که در استان خود بالاترین نمره را کسب کرده بودند برای شرکت در نخستین اردوی استعدادهای درخشان قرآنی فراخوان کنیم تا آن‌ها بتوانند از اساتید مختلفی برای تقویت توانمندی‌های خود استفاده کنند.


رئیس سازمان دارالقرآن‌الکریم با بیان اینکه در نخستین اردوی آموزشی یک گروه 100 نفره حضور داشتند که با توجه به استعدادهای و سن آن‌ها به چهار دسته 25 نفره تقسیم شدند، گفت:‌ هدف ما از برگزاری این اردوی چهار روزه این بود که نوجوانان علاوه بر آموزش و رشد در بعد تخصصی قرآنی، در مسائل اخلاقی و رفتاری نیز ارتقاء یابند که در این راستا برای جذابیت بیشتر این اردوها، تفریحات ورزشی نیز در نظر گرفیتیم که خوشبختانه مورد استقبال آن‌ها قرار گرفت.
برگزاری دومین اردوی استعدادهای درخشان قرآنی در صورت تأمین اعتبار
وی خاطرنشان کرد: در نخستین اردوی استعدادهای درخشان قرآنی این 100 نوجوان از روز دوشنبه به مدت چهار روز در کلاس‌های آموزشی و تفریحی شرکت کردند که به نظر من در مجموع این دوره، دوره‌ای منسجم و قابل استفاده بود، چرا که سعی کردیم در این اردو از اساتید درجه یک کشور بهره‌مند شویم.


قره‌شیخلو با اشاره به اینکه در صورت تأمین اعتبارات سایر فعالان قرآنی نیز تحت آموزش‌های تخصصی قرار خواهند گرفت، ادامه داد: برنامه ما این است که اگر امکانات اجازه دهد تا پایان سال یک دوره حضوری دیگر برای این افراد که مورد آموزش‌های تخصصی اولیه قرار گرفتند، برگزار کنیم تا شاهد رشد هرچه بیشتر آن‌ها در مسائل قرآنی و تربیتی باشیم ، همچنین آموزش و تربیت قرآنی گروه‌های بعدی نیز یکی از دغدغه‌های ما است که برگزاری اردو برای سایر استعدادهای درخشان منوط به جذب اعتبارات است.


فعالیت استاد راهنما برای پیگیری تکالیف و عدم قطع ارتباط با نوجوانان قرآنی
وی با بیان اینکه برای نوجوانان در این اردو اساتید تکالیفی در نظر گرفتند تا در این مدت آن‌ها از فضای قرآنی دور نباشند، اظهار داشت: برای این افراد بسته‌ها و تکالیفی در نظر گرفته شده که باید برای حضور در دوره بعدی این تکالیف را انجام دهند؛ یعنی شرط حضور در دومین دوره انجام صحیح و به موقع تکالیف دوره اول است.
رئیس سازمان دارالقران‌الکریم با اشاره به وجود استاد راهنما جهت پیگیری تکالیف قرآنی نوجوانان تصریح کرد: یک استاد راهنما در تهران نیز در نظر گرفته شده است تا در مقاطع زمانی مختلف با این افراد در تماس بوده و در جریان فعالیت و انجام تکالیف آنها قرار بگیرد؛ همچنین اگر نوجوانان با استعداد قرآنی سؤالی داشتند یا برایشان نکته‌ای مبهم بود بتوانند از استاد راهنمایی بگیرند تا این ارتباط قطع نشود.


90 درصد این نوجوانان از سرمایه‌های قرآنی کشور هستند
قره‌شیخلو با بیان اینکه سازمان دارالقرآن برای تربیت قرآنی این 100 نفر دوره زمانی حداقل سه سال و حداکثر پنج سال در نظر گرفته است، فعالیت‌های نوجوانان قرآنی را خوب ارزیابی کرد و گفت: بیش از 90 درصد این نوجوانان استعدادهای فاخری بودند، یعنی از بهترین سرمایه‌های کشور هستند که اگر بتوانیم خوب این افراد را تحت پوشش قرار دهیم در آینده نزدیک جزو سرمایه‌های درجه یک قرآنی کشورمان خواهند بود.


وی با اشاره به اهمیت تحقق مطالبه مقام معظم رهبری مبنی بر تربیت 10 میلیون حافظ قرآن ادامه داد: یکی از موضوعات آموزشی این نوجوانان بحث حفظ قرآن بود و اینکه ما بتوانیم نگاه و توجه آنها را به حفظ قرآن جذب کنیم تا گامی به سوی ترغیب آن‌ها به حفظ قرآن و تحقق منویات رهبری برداشته باشیم.


در این دوره افراد را به حفظ قرآن ترغیب کردیم
قره‌شیخلو افزود: در این دوره افراد را تشویق به حفظ یکی از سوره‌های جزء 29 قرآن کردیم و حتی یکی از تکالیف آن‌ها برای شرکت در دوره بعدی را حفظ بخشی از قرآن قرار دادیم تا به حفظ قرآن با دید بهتری نگاه کنند.


رئیس سازمان دارالقرآن الکریم با بیان اینکه هدف ما از برگزاری این اردو تنها پرداختن به مباحث تخصصی قرائت قرآن نبود، اظهار داشت: ما سعی کردیم در این چهار روز دوره آموزشی جامع و منسجمی برگزار کنیم به طوری که تنها به مباحث تخصصی قرآنی پرداخته نشود بلکه به مسائل اخلاقی نیز توجه شود چرا که تحقق این امر برای ما از اهمیت بالایی برخوردار بود؛ بر همین اساس ما در این دوره سه ساله نیز قصد داریم این هدف را دنبال کنیم.


وی با اشاره به اینکه در این دوره توجه نوجوان را به مفاهیم قرآن و ضرورت عمل به آن جلب کردیم، گفت: برگزاری دوره‌های تخصصی قرآنی فعالیت اساسی و ریشه‌ای خوبی است که اگر به درستی انجام شود ما می‌توانیم در آینده نزدیک سرمایه‌های عظیم قرآنی داشته باشیم که شرایط را به صورت جامع دارا باشند؛ یعنی هم قرآن‌خوان‌های خوب و هم مزین به اخلاق و باسواد قرآنی خوبی باشند.


حضور مسئولان ادارات دارالقرآن استان‌ها در اردوی استعدادهای درخشان قرآنی
قره‌شیخلو در خصوص حضور مسئولان ادارات دارالقرآن استان‌ها در این اردوی استعدادهای درخشان خاطرنشان کرد: به دلیل اینکه این نوجوانان نمی‌توانستند به تنهایی به تهران اعزام شوند برای همراهی این افراد تصمیم گرفتیم تا مسئولان ادارات دارالقرآن استان‌ها نیز به تهران بیایند تا علاوه بر ارتباط بیشتر با مسئولان بتوانیم آرامش بهتری برای نوجوانان فراهم کنیم.


وی با بیان اینکه حضور مسئولان ادارات دارالقرآن استان‌ها فرصتی برای تبادل اطلاعات و بررسی عملکرد قرآنی هر استان به وجود آورد، اظهار داشت: در مدت برگزاری اردو، نشستی دو روزه با مسئولان دارالقرآن برگزار شد که در این نشست برنامه‌های آموزش و پژوهش در حوزه‌های تبلیغی و ترویجی بررسی و مشکلات هر استان مطرح شد؛ علاوه بر این، نقاط ضعف و قدرت مورد ارزیابی قرار گرفت و راهکارهایی در جهت تقویت نقاط قوت و همچنین رفع مشکلات ارائه شد تا با آمادگی خوبی برنامه‌های 6 ماهه دوم سال را آغاز کنیم.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

شما اینجا هستید: خانه اخبار اخبار قرآنی ارزيابي رييس سازمان از دوره پرورش استعدادهاي درخشان قرآني