یکشنبه, 08 25th

آخرین بروز رسانی 06:22:58 AM

استقبال استرالیایی‌ها از پویش‌های مبارزه با اسلام‌هراسی

مردم استرالیا در پاسخ به موج فزاینده اسلام‌هراسی در این کشور با برگزاری تظاهرات‌ها، راه‌اندازی پویش‌های متعدد در شبکه‌های اجتماعی و استفاده از حجاب در اماکن عمومی، همبستگی خود را با جمعیت مسلمان این کشور اعلام می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) به نقل از روزنامه «سیدنی مورنینگ هرالد»، استیو و آدام، دو شهروند مسلمان اهل سیدنی که به‌تازگی تنش‌های فزاینده ضداسلامی را در کشور خود تجربه کرده‌اند، می‌گویند: این تنش‌ها بر روی همه تأثیر گذاشته، از بانوان و کودکان گرفته تا سالخوردگان و افراد مسن.

آن‌ها می‌گویند: در نتیجه اقدامات تروریستی اخیر که به نام اسلام صورت می‌گیرد، در جامعه استرالیا تنش‌ها علیه مسلمانان شدت گرفته و حضور نیروهای پلیس و امنیتی هر جا که مسلمانان هستند حتی مثلاً در پارک‌ها، همه را ناراحت می‌کند.
هفته گذشته زنجیره‌ای از حوادث علیه مسلمانان صورت گرفت؛ توهین‌های لفظی به بانوان مسلمان در خیابان، تخریب ماشین‌های مسلمانان، حمله به مساجد و اماکن اسلامی و ...
همچنین یک جوان 21 ساله که با چاقو قصد حمله به مدرسه‌ای اسلامی را داشت، نیز دستگیر شد.
استیو و آدام می‌گویند: برخی از مسلمانان به‌دلیل حملات مکرر مجبور شده‌اند، به‌گونه‌ای در اجتماع حضور یابند که دین آن‌ها از ظاهرشان تشخیص داده نشود. هم مسلمانان و هم غیرمسلمانان استرالیا از این مسئله نگران هستند.

 

پویش‌های مردمی برای مبارزه با اسلام‌هراسی در استرالیا


مردم استرالیا در پاسخ به جو به‌وجود آمده در این کشور به فعالیت‌هایی که در راستای گسترش همبستگی اجتماعی راه‌اندازی شده‌، پیوسته‌اند.
پویش «همبستگی با بانوان محجبه» یکی از این اقدامات است. یک بانوی غیرمسلمان استرالیایی با راه‌اندازی این پویش در شبکه اجتماعی فیسبوک، ضمن اینکه عکسی از خود را با حجاب اسلامی به نمایش گذاشته، دیگر بانوان استرالیایی را به حمایت از مسلمانان فرا خوانده است. این صفحه تاکنون بیش از 7 هزار عضو داشته است.
بانوان مسلمان نیز با حضور در این صفحه از تلاش‌هایی که در راستای زدودن تصورات نادرست در مورد مسلمانان و حجاب صورت می‌گیرد و نیز از بانی این پویش قدردانی می‌کنند.
صفحه دیگری در فیسبوک به نام «غیرمسلمانان استرالیایی از مسلمانان حمایت می‌کنند» نیز هفته گذشته راه‌اندازی شد که حدود 6 هزار عضو دارد.
این صفحه نیز به گفته مدیران آن، با هدف مقابله با اسلام‌هراسی و تبعیض علیه مسلمانان استرالیا راه‌اندازی شده است.
سالی بالکان، شهروند بودایی استرالیا نیز قصد دارد، راهپیمایی همبستگی با مسلمانان برگزار کند که قرار است در همه ایالت‌های استرالیا با حضور پیروان همه ادیان برگزار شود.
هاکان هارمان، مدیر اجرایی کمیسیون روابط اجتماعی استرالیا نیز با انتقاد از رفتارهای اسلام‌‌ستیزانه اعلام کرد: همه مردم باید در مقابل این اقدامات بایستند و با خشونت و نفرت مقابله کنند و هرگونه اذیت و آزاری را گزارش دهند. رفتار یک اقلیت خطرناک نباید سبب بی‌‌احترامی به همه شود.
هارمان در پی انتشار بیانیه مشترک 250 مسجد استرالیا به بیان این سخنان پرداخت. بیانیه مساجد استرالیا بر محافظت از زندگی انسان‌ها به‌عنوان یکی از اصول اسلام و وظیفه مسلمانان در حمایت از انسانیت تأکید داشت.

 

منبع : ایکنا

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

شما اینجا هستید: خانه اخبار اخبار قرآنی استقبال استرالیایی‌ها از پویش‌های مبارزه با اسلام‌هراسی