سه شنبه, 07 16th

آخرین بروز رسانی 06:22:58 AM

علم الوراثه اکتسابی نیست، از راه «تولّی» حاصل می شود

 

مشاهده (مطلب علم الوراثه اکتسابی نیست، از راه «تولّی» حاصل می شود) مطلبی از آیت الله جوادی آملی با موضوعات جریان حق و عدل و مبارزه با باطل و تفاوت علم الدراسه یا علم اکتسابی و علم الوراثه در وبسایت موسسه دارالقرآن الکریم شهر کمشچه

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی اسراء: جمعی از اعضاء موسسه وارث انبیاء وابسته به عتبه حسینی سلام الله علیه، با حضور در بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء با حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی دیدار و گفتگو کردند ...

 

علم الوراثه اکتسابی نیست، از راه «تولّی» حاصل می شود؛

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی اسراء: جمعی از اعضاء موسسه وارث انبیاء وابسته به عتبه حسینی سلام الله علیه، با حضور در بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء با حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی دیدار و گفتگو کردند.

آیت الله العظمی جوادی آملی در این دیدار با اشاره به ایام اربعین حسینی، اظهار داشتند: شعار رسمی ما در ایام محرم و صفر این دعا است که به محضر خداوند عرض می کنیم « أَعْظَمَ اللَّه اجورنا بمصابنا بالحسين عليه السّلام، و جعلنا و إيّاكم من الطالبين بثاره»؛ بخش اول این دعا برای ثواب بردن است اما بخش دوم این دعا، رسالتی که بر عهده ماست را نشان می دهد، که از خداوند می خواهیم به ما آن توفیق را بدهد که خون بهای حسین بن علی(ع) را بگیریم.

ایشان ادامه دادند: در اینجا چند نکته مطرح می شود اول اینکه خون بهای هر کسی را اولیاء او باید بگیرند و کس دیگری حق این کار را ندارد، دوم اینکه کسی از قاتلین سید الشهداء زنده نمانده تا خون بهای حضرت را از او بگیریم. معلوم می شود جریان حسین بن علی(ع) جریان حق و عدل و مبارزه با باطل است که در همه اعصار وجود دارد، کسانی که در هر زمانی با حق و عدل مخالفت کردند باید مورد قصاص قرار بگیرند و کسانی که در پی حق هستند باید خون بهای حسین(ع) را بگیرند. از طرف دیگر وجود مبارک پیامبر(ص) فرمود «أَنَا وَ عَلِيٌّ أَبَوَا هَذِهِ الْأُمَّة»؛ بیاید فرزندان ما باشید، و ما پذیرفتیم، حالا که ما فرزندی عترت را قبول کرده ایم و فرزندان ائمه(ع) شدیم در نتیجه آنها پدر ما را کشتند بنابراین، این وظیفه ماست که خون بهای سیدالشهداء را مطالبه کنیم.

معظم له در فراز دیگری از سخنان خود تصریح داشتند: ما یک علم الدراسه داریم و یک علم الوراثه؛ علم الدراسه همین علم اکتسابی است که استاد درس می دهد و شاگرد آن را می آموزد، اما علم الوراثه اکتسابی نیست و از راه درس و بحث حاصل نمی شود، بلکه از راه پیوند که همان «تولّی» است حاصل می شود.

آیت الله العظمی جوادی آملی خاطرنشان کردند: اگر کسی یک پیوند تام داشت و با تمام وجود گفت «إِنِّي سِلْمٌ لِمَنْ سَالَمَكُمْ، وَ حَرْبٌ لِمَنْ حَارَبَكُمْ، وَ وَلِيٌّ لِمَنْ وَالاَكُمْ، وَ عَدُوٌّ لِمَنْ عَادَاكُمْ» این شخص داری پیوند است و از راه این پیوند به او علم الوراثه می دهند، لذا شما می بیند در بین آن همه آقایان ، یک بحرالعلوم پیدا می شود.

ایشان ادامه دادند: در اینجا باید فرق وارث مال و وارث علم نیز مشخص شود؛ در مساله مال تا مورث نمیرد چیزی به وارث نمی رسد، اما در مساله علم تا وارث نمیرد چیزی به او نمی رسد؛ «موتوا قبل ان تموتوا»، «حاسبوا أنفسكم قبل أن تُحَاسبوا» یا در جای دیگر می فرماید « زنوا أنفسكم من قبل أن توزَنوا »، لذا شما باید هم در مدار علم الدراسه حرکت کنید و هم تلاش کنید تا به علم الوراثه برسید.

معظم له تاکید داشتند: فقه ما با تلاش و مجاهدت علما، هم رجال و هم درایه اش تامین شده است، اما در تفسیر، مقتل، تاریخ و حقوق هنوز مشکل داریم، باید تلاش شود که مقتل نیز مانند فقه بیّن الرشد شود.

در ابتدای این دیدار، ضمن ارائه تعدادی از نشریات تخصصی و منشورات موسسه وارث انبیاء خدمت آیت الله العظمی جوادی آملی، گزارشی از فعالیت های علمی، پژوهشی و آموزشی موسسه نیز خدمت ایشان ارائه گردید.

 

برگرفته از : وبسایت آیت الله جوادی آملی

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

شما اینجا هستید: خانه تحقیق و پژوهش یادداشت علم الوراثه اکتسابی نیست، از راه «تولّی» حاصل می شود